بیماری های مرتبط با دندانپزشکی

بیماری های مرتبط با دندانپزشکی عمدتاً شامل عفونت هایی هستند که می توانند در محیط های دندانپزشکی منتقل شوند. خطر انتقال بیماری در طی اقدامات دندانپزشکی به دلیل اقدامات سختگیرانه کنترل عفونت توسط متخصصان دندانپزشکی به طور کلی کم است. با این حال، آگاهی از بیماری های عفونی بالقوه ای که می توانند از طریق دندانپزشکی منتقل شوند، ضروری است. در اینجا چند مثال کلیدی آورده شده است:


1. هپاتیت B و C: ویروس هپاتیت B (HBV) و ویروس هپاتیت C (HCV) می تواند از طریق تماس با خون آلوده یا سایر مایعات بدن منتقل شود. اقدامات دندانپزشکی شامل قرار گرفتن در معرض خون، مانند جراحی دهان یا درمان پریودنتال، در صورت رعایت نکردن اقدامات مناسب کنترل عفونت، خطر کمی برای انتقال دارد.


2. HIV/AIDS: ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) می تواند از طریق خون و مایعات بدن منتقل شود. اگرچه خطر انتقال HIV در طی اقدامات دندانپزشکی بسیار کم است، اما رعایت اقدامات احتیاطی استاندارد کنترل عفونت، از جمله ابزار استریل و موانع بسیار مهم است.


3. سل (TB): سل یک بیماری منتقله از هوا است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. اگرچه خطر انتقال در محیط‌های دندانپزشکی کم در نظر گرفته می‌شود، اما تماس نزدیک با قطرات تنفسی فرد آلوده در طول عمل ممکن است خطرساز باشد. تهویه مناسب، بهداشت تنفسی و استفاده مناسب از تجهیزات حفاظت فردی خطر انتقال را به حداقل می رساند.


4. ویروس هرپس سیمپلکس (HSV): HSV نوع 1 (HSV-1) و نوع 2 (HSV-2) می تواند باعث تبخال دهان و تناسلی شود. HSV-1 معمولاً با ضایعات دهانی، از جمله زخم های سرد یا تاول های تب همراه است. انتقال می تواند از طریق تماس مستقیم با ضایعات فعال یا ترشحات دهانی رخ دهد. دندانپزشکان ممکن است اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن دستکش و اجتناب از درمان در طول شیوع فعال را برای جلوگیری از انتقال انجام دهند.


5. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA): MRSA نوعی باکتری استاف است که به آنتی بیوتیک های خاصی مقاوم است. می تواند باعث عفونت های پوستی و در موارد شدید، عفونت های تهاجمی تر شود. اگرچه خطر انتقال در محیط های دندانپزشکی کم است، اما اقدامات مناسب کنترل عفونت، مانند بهداشت دست و ضدعفونی سطح، برای جلوگیری از انتقال MRSA ضروری است.


توجه به این نکته ضروری است که خطر انتقال بیماری در محیط های دندانپزشکی با رعایت دقیق پروتکل های کنترل عفونت به حداقل می رسد. دندانپزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی دندان از دستورالعمل های دقیق ضدعفونی و استریلیزاسیون پیروی می کنند، از تجهیزات حفاظت فردی استفاده می کنند و استانداردهای بالای بهداشت را برای اطمینان از ایمنی بیمار حفظ می کنند.


اگر در مورد بیماری های خاص یا شیوه های کنترل عفونت در یک محیط دندانپزشکی نگرانی دارید، بهتر است با یک متخصص دندانپزشکی یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای به روزترین اطلاعات و راهنمایی مشورت کنید.

بازگشت به لیست مقالات
 کلینیک و مطب دندانپزشکی دکتر طناز احدیان ،  dr. tannaz ahadian clinic dental studio ،کامپوزیت و لمینیت دندان، بلیچینگ، جرم گیری، خدمات دندانپزشکی شمال و شمال غرب تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی